Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejstarší zachovalý popis šicího stroje pochází z doby kolem poloviny 18-tého století. S ním bylo údajně možné šít steh podobný stehu stehovacímu. Jeho vynálezcem z roku 1755 je označován Němec Weisenthal.

Několik let poté sestavil Angličan Thomas Saint stroj, který šil řetízkový steh. Kolem roku 1800 sestavil Němec Baltasar Krems z Mayen v Porýní na tehdejší poměry opravdu dokonalý šicí stroj pro řetízkový steh. Nejcennější na Kremsově šicím stroji byla jím vanalezená jehla s ouškem ve špičce. Tento tvar jehly umožnil pozdější vynález šicího stroje s dvojitým prošívacím stehem.

Francouzskému vynálezci šicího stroje Thimonnierovi se roku 1829 podařilo vyrobit ze dřeva asi 80 šicích strojů a prodat je, ale konec tohoto úspěchu byl ten, že krejčí, kteří se strachovali o svou existenci, jeho stroje rozmlátili a tím jeho dílnu zruinovali.

ObrazekA jak se dařilo kolem roku 1845 Američanovi Eliasi Howemu ? Howe je dnes všeobecně označován za vynálezce prvního skutečně použitelného šicího stroje s dvojitým prošívacím stehem a člunkem. Šicí stroj, jehož pomocí bylo možné zpočátku šít 5x rychleji než to dokázala nejrychleší švadlena šijící ručně, byl konečně vynalezen.

ObrazekZvláště cenný byl pro vývoj a zdokonalení šicího stroje pro dvojitý steh byl vynález Američana A.B. Wilsona z roku 1852: prvý rotačný chapač s brýlemi. (Na obrázku vlevo kopie tohoto šicího stroje z doby kolem roku 1860. Stroj se nachází v mojí sbírce).

V roce 1878 vynalel Max Gritzner první rotační chapač bez brýlí a v roce 1887 vynalezl Phillip Diehl chapač s oscilačním, tj.kmitavým pohybem. Tento systém chapače se prosadil a dodnes přednostně používán.